Afmar Mariusz Pietrzak Fotografia produktowa fotografia ślubna sesje zdjęciowe indywidualne ciążowe Warszawa i okolice

Before&After

24 sierpnia 2018

Kategoria: 

Szybki retusz spacerowego zdjęcia.

 

Na ostatnim spacerze trafiłem w fajne miejsce akurat o złotej godzinie. O tej porze każde zdjęcie czy to robione pod słońce czy ze słońcem wychodzi bardzo fajnie. Szczerze mówiąc to naprawdę trzeba się postarać by źle zrobić zdjęcie w takich warunkach. Oczywiście podstawowa zasada, jeśli robisz zdjęcie o późniejszej obróbce na komputerze to zawsze rób zdjęcie w RAW. Tylko ten format zapisu daje najwięcej możliwych informacji o rejestrowanych przez matrycę aparatu.

 

Aparaty fotograficzne zazwyczaj umożliwiają wykonanie zdjęć w formacie RAW i JPG. Ten drugi format to pliki, które są obrabiane już przez sam aparat. Możesz tu zdać się na automatykę sprzętu lub ręcznie ustawić takie parametry jak balans bieli, ostrość, kontrast czy nawet ustawić różne filtry typu kolor selektywny, efekt kinowy czy inne, których nawet nie chce mi się znać. Zaletami tego formatu jest szybkość bo otrzymujesz od razu gotowe zdjęcie oraz pliki mają mniejszą objętość więc zrobisz więcej sweet foci z wakacji. Możesz bez obawy o pojemność karty robić po 1k zdjęć z każdego dnia wakacji.

 

Plik RAW to inna bajka tu już musisz po pierwsze robić zdjęcia bardziej świadomie bo 1k zdjęć będzie zajmować dużo miejsca. RAW to oprócz powyższego same zalety.

 

Po pierwsze i najważniejsze otrzymujesz czysty zapis z matrycy bez ingerencji softu aparatu. Masz tu wszystkie dane jakie zarejestrowała matryca, dane te nie zostały zanieczyszczone zmianą kontrastu czy balansem bieli ustawionym w aparacie. Wszystko ustawisz później na etapie obróbki tzw. wywoływania RAW.

 

RAW to najlepszy możliwy materiał źródłowy do dalszej obróbki. To właśnie podstawowa różnica. Plik JPG prosto z aparatu możesz wrzucić do folderu ze zdjęciami z wakacji lub wydrukować nie tracąc czasu na retusz. RAW trzeba zawsze wywołać. Możesz go wprawdzie podejrzeć w różnych przeglądarkach graficznych lecz to co obaczysz to będzie interpretacja tej przeglądarki lub podgląd niskiej jakości zaszytego w pliku zdjęcia JPG zapisanego przez aparat. Plik RAW wymaga obróbki i poświęcenia czasu już po wakacjach. Jak się na to jednak spojrzy z innej strony to duża zaleta. Ciężko później się zmusić by oglądać po 1k zdjęć z każdego dnia dwutygodniowych wakacji i 500 zdjęć z godzinnego spaceru z psem. Jeśli wiesz, ze zdjęcie będzie trzeba później wywołać i poświęcić na to czas to robisz zdjęcia bardziej świadomie i ostrzejsze kryteria stosujesz przy selekcji zdjęć. Zobaczysz wtedy, że fajnie się wspomina wakacje na 80-100 zdjęciach, zauważysz też, że zdjęcia są lepsze bo zostały przemyślane na etapie ich wykonywania a mniej udane klatki usunięte często jeszcze w aparacie.

 

 

Omówię teraz szczegółową historię jednego zdjęcia.

 

 

Przed naciśnięciem spustu

Wybrałem się z żoną na całodzienny spacer. Moim celem było przyzwyczajenie się do obiektywu o ogniskowej 35 mm. Obiektyw bardzo fajny optycznie, ostry, kontrastowy z dobrym AF. Niestety nie bardzo mogę się przyzwyczaić do jego ogniskowej więc po raz kolejny wybrałem się z nim na spacer by zdecydować czy go zostawię czy poszukam czegoś szerszego.

 

Trafiłem w fajne miejsce o odpowiedniej porze. Tzw. złota godzina, o tej porze zdjęcia zawsze wychodzą bardzo dobrze. Zauważyłem ciekawą architekturę porośniętą roślinnością.  Ustawiając ekspozycję pamiętałem, że z przepaleń nic nie wyciągnę więc ekspozycję ustawiłem tak by nie przepalić nieba. Promienie słońca pięknie oświetlały fasadę budynku porośniętą bluszczem a zimna stalowa konstrukcja kontrastowała z zielenią skąpaną w ciepłych barwach zachodzącego słońca. Już na tym etapie myślałem jak chcę pokazać to zdjęcie i jakie elementy uwydatnię podczas wywoływania RAW. To bardzo ważny etap. Robiąc zdjęcie musisz mieć wizję jak je obrobisz by odpowiednio wykonać zdjęcie właśnie pod planowany retusz.

 

Kadrowanie

Odpowiedni kadr to podstawa dobrego zdjęcia. W moim wypadku niestety obiektyw był za wąski. Stad decyzja o wymianie na 28 lub nawet 24mm. Nie udało mi się zmieścić całej stalowej instalacji. Skadrowałem więc zdjęcie tak by stalowe instalacje prowadziły wzrok do centralnie umieszczonej kopuły. Lekko podniosłem obiektyw ku górze by pozbyć się ławek i barierek na dole. Im mniej śmieci tym mniej później pracy z ich usuwaniem.

 

Ekspozycja

Już wspominałem o tym na wstępie. Czas naświetlenia dobrany tak by nie spalić nieba.

 

Retusz – korekta ogólna

Po zgraniu zdjęcia na dysk rozpoczęła się właściwa praca nad wydobyciem ze zdjęcia tego co widziałem i wyeksponowaniu tego co uznałem za istotne. Wywołanie RAW przeprowadzam w programie Lightroom przesuwając suwaczki idąc po kolei od góry na dół co jakiś czas wracając i korygując wcześniej wprowadzone ustawienia. Po skończonym retuszu ogólnym robię korekty lokalne i ewentualnie powracam do dopasowania korekt ogólnych.

 

  • – W tym wypadku chciałem uwydatnić ciepłe kolory zachodzącego słońca więc temperaturę ociepliłem o 1500 K w stosunku do ustawień zgodnych z rzeczywistością.
  • – Zmniejszyłem nieco ekspozycję o ok 2/3EV, wyciągnąłem maksymalnie cienie na + 100, przyciemniłem jasne tony -60 oraz dość mocno podbiłem kontrast lokalny +38, kontrast ogólny lekko podbity na +18. Spowodowało to jednocześnie zwiększenie nasycenia kolorów co było pożądane dla uzyskania cukierkowej palety barw.
  • – Uwydatniłem kolorystykę nieba poprzez przyciemnienie kanału żółtego i pomarańczowego oraz delikatnemu zwiększeniu saturacji dal tych kanałów.
  • – Dodatkowo zabarwiłem jasne tony na kolor z pogranicza barwy żółtej i czerwonej dla podkreślenia barwy zachodzącego słońca
  • – Ze względu na mocne wyciąganie z cienia ostrość zdjęcia zwiększyłem tylko minimalnie by nie uwydatnić zaszumienia.
  • – Na górnej stalowej siatce dość wyraźnie uwydatniła się fioletowa aberacja chromatyczna, ustawiłem jej usunięcie na +10
  • – Dodałem ciemną winietę -10 ponieważ ostatnio ją bardzo lubię

 

Retusz – korekty lokalne

Korekt lokalnych była tu niewiele i polegały one jedynie na uwydatnieniu pewnych cech obrazu na których mi zależało

– Dodatkowe rozjaśnienie jasnych tonów w obszarach padania promieni słonecznych oraz podbicie kontrastu lokalnego. Zrobiłem to na jasnym fragmencie elewacji i na drzewach i krzakach w miejscach, na które padało światło.

– Podbiłem kontrast lokalny oraz wyciągnąłem cienie na filarze konstrukcji stalowej z lewej strony zdjęcia. Dodatkowo nieco zdjąłem saturację by uzyskać chłodniejszy odcień filara

 

Przejście do Photoshopa

W tym programie usunąłem jedynie fragment górnego oparcia ławeczki i kawałek kosza na śmieci – elementy te weszły w kadr w dolnym prawym rogu. Operację tę można wykonać także w Lightroom ale mam dość wolny komputer i szybciej było zrobić to W PS.

 

 

To cały proces obróbki tego zdjęcia. Jak widać taki prosty podstawowy retusz spacerowych czy wakacyjnych zdjęć można wykonać dość szybko zajęło mi to ok 2-3 minut. Dodatkowo część ustawień ogólnych pasuje do kolejnych zdjęć z serii więc retusz następnego zdjęcia był jeszcze szybszy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagi:

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.Ostatnie posty

Focus stacking + graficzne odtworzenie

Kategoria: 

Przedstawiam pracę nad zdjęciem produktowym zegarka. Praca nad zdjęciem wymagała dość dużo czasu.   [...]

Zdjęcia produktowe obuwia

Kategoria: 

Koniec lata to intensywny okres dla fotografa produktowego. Zmienia się asortyment w sklepach, pojawiają [...]

Before&After

Kategoria: 

Szybki retusz spacerowego zdjęcia.   Na ostatnim spacerze trafiłem w fajne miejsce akurat o złotej [...]

Jeździki dla dzieci :)

Kategoria: 

Oto efekt najnowszej realizacji. Zdjęcia produktowe na potrzeby importera sprzętu dla dzieci. Idealnie [...]